YOZGAT'TA 18 ARALIK COŞKUSU

Yozgat İl Kültür Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleşen kutlamalara çok sayıda davetli katıldı.

          18 Aralık 2016 Uluslararası Göçmenler Günü münasebetiyle 18 Aralık 2016 tarihinde saat 14.00 'da gerçekleşen kutlamalara  Vali Yardımcısı Yavuz Güner, İl Göç İdaresi Müdür Vekili Muhammed Sait ÖZEL, İl Milli Eğitim Müdürü Saim KUŞ, Halk Eğitim Müdürü Şenay DAŞDAN SİPAHİ,Yozgat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdür Vekili Zafer KARACA ,Yozgat İl Göç İdaresi personeli ve çok sayıda davetli katıldı.
            İl Göç İdaresi Müdür Veklili Muhammed Sait ÖZEL'in yaptığı açılış konuşmasının ardından Vali Yardımcısı Yavuz GÜNER günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla programa devam edildi.

            Müdür Vekilimiz Sayın Muhammed Sait ÖZEL'in yaptığı açılış konuşması:

Sayın Valim 

Sayın Daire Müdürlerimiz 

Değerli mesai arkadaşlarım 

Pek kıymetli hazirun... 

 

          18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü münasebeti ile düzenlenen programımıza hoş geldiniz. 

         Ülkemizin içerisinden geçtiği bu acı ve keder dolu son günlerde isterdik ki ensar muhacir kardeşliğinin en güzel sevinç coşkusu ile bu mutlu günü kutlayalım.Ancak İstanbul ve Kayseri şehirlerimizde yaşanan elim hadiseler ülkemizi derin bir acıya boğmuştur. Bu vesile ile  yaşanan terör olaylarında hayatlarını kaybetmiş olan şehitlerimize Allahtan rahmet kederli ailelerine sabr–ı cemil niyaz ederim . Bu menfur saldırılardan yaralı olarak kurtulan gazilerimize de geçmiş olsun dileklerimizi sunarım.  

       Bu gün burada bulunmamızın nedeni; Ülkemizde misafir olarak kalan göçmen kardeşlerimizin muhacirlik günlerinin farkındalığına katkı sunmaktır. 
 

        18 Aralık 1990 günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun Uluslararası Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Konvansiyonunu imzalamasıyla önemli bir adım atılmış olup, bu tarihten sonra Filipinli ve Asyalı göçmen organizasyonları bu günü bir kutlama günü ilan etmiştir.18 Aralık 2000 yılında da Birleşmiş Milletler bu günü resmi kutlama günü olarak kabul etmiştir. 

       Her yıl 18 Aralık’ta kutlanan Uluslararası Göçmenler Günü dünya çapında göçmenlerin ve yerinden edilmiş insanların yaşamları ve sorunları konusunda bir farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. 

      Bizler de Yozgat Valiliği Göç İdaresi İl Müdürlüğü olarak İlimizde misafir olarak kalan göçmen kardeşlerimizin kaldıkları süre içerisinde konforlu ve yaşanabilir bir hayat sürdürebilmelerini sağlamak amacı ile hizmet vermekteyiz. 

       Türkiye genelinde 3.000.000'nu aşkın mülteci barındırılmaktadır. İlimizde 2016 Yılı sonu itibari ile yaklaşık 7000 kişi misafir edilmektedir.Yine farklı milletlerden  Kabul Bakım Merkezimizde 87 kişi kalmaktadır.
         İlimizde geçici ikamet ile kalan mülteci kardeşlerimizin kaldıkları süre içerisinde yaşama dair bir çok sorunları bulunmaktadır. Hayatlarını devam ettirebilmeleri adına Devlet ve millet olarak bir çok
destek verilmektedir. Ancak kaçak yollarla ülkemize girmiş ve sığınma talebi ile müracaatı bulunan göçmenlerin yasal çalışma izini olmadığından sıkıntı çekmektedirler.  

      Bir başka  tanımadıkları ülke topraklarına vatanlarından yanlarına alabildikleri ile kaçıp sığınan bu kardeşlerimiz barınma, gıda, giyecek, eğitim, dil vb. bir çok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bir çoğu sınır kamplarında misafir edilirken ülkemizin iç bölgelerine kadar gelen göçmenler Müdürlüğümüz ve Yozgat Halkının yardımları ile bu zor günleri atlatmaya çalışmaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının misafirperver ve alicenaplığı dünya ya örnek tavır  sergilenmektedir. 

       Yozgat'ta yaşayan göçmenleri hayata tutunabilmeleri adına Müdürlüğümüz olarak 2017 yılını tamamen sosyal içerikli projelere ayırmış bulunmaktayız. Türkiye Cumhuriyetinin misafirliği süresince Hayat boyu öğrenme projeleri kapsamında Dil Kursları, Yozgat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz ile yapılan işbirliği neticesinde açılacak el sanatları ve teknik kurslar ile göçmen kardeşlerimizin hayata tutunmalarını sağlamak adına çalışmalar başlatmış bulunmaktayız. 

       Ortadoğu ve genel olarak İslam coğrafyasında süren zulüm ve savaşların çaresizliğinden kaçıp başka ülkelerde hayatta kalabilme mücadelesi veren bu muhacirler bizlerin kardeşleridir. Zaman zaman toplumda yaşanılan terör hadiselerinin bedelleri topyekûn göçmen kardeşlerimize  kesilmeye, provokatifeylemlerle huzurumuzu bozmaya çalıştıkları tespit edilmektedir. Halkımızın merhamet abidesi iradesi ile ortaya konulmaya çalışan oyunları bozmaya yetecek gücüne canı gönülden inanıyoruz. 

       18 Aralık Uluslar arası göçmenler günü vesilesi ile bu programın gerçekleşmesinde emeği geçen başta mesai arkadaşlarım olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. 

        Gününüzü kutlar Ülkem ve Milletim adına en derin saygı ve hürmetlerimi sunarım.


       Daha sonra ilimizde ikamet eden yabancılardan bazılarına başarılı hizmetlerinden dolayı İl Müdürlüğümüz tarafından yaptırılan plaketler verildi.
 
      Gelen misafirlere sunulan çeşitli ikramların ve gerçekleşen sıcak sohbetin ardından kutlamalar sona erdi.
 
Kayıt: 11.1.2017
Güncelleme:13.1.2017
Paylaş


WS05