Ülkemiz ile Suriye Arasındaki Vize Muafiyeti Anlaşmasının Yürürlükten Kaldırılması

Ülkemiz ile Suriye arasında 13 Ekim2009 tarihinde imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Suriye Arap Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” bölgede yaşayan son gelişmeler ışığında tek taraflı olarak feshedilmiştir.

Ülkemiz ile Suriye arasında 13 Ekim2009 tarihinde imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Suriye Arap Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” nın 23.12.2009 tarihli ve 27441 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla Suriye uyruklu yabancılar ülkemizde 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf tutulmuşlardı.

Söz konusu anlaşma bölgede yaşayan son gelişmeler ışığında tek taraflı olarak feshedilmiştir.

Bu kapsamda 08 Ocak 2016 tarihinden itibaren, üçüncü ülkelerden ülkemize hava ve deniz hudutlarından giriş yapacak olan Suriye vatandaşlarına vize uygulanmaya başlanacak ve söz konusu vizeler Genel Müdürlüğümüze istizan edilmek suretiyle düzenlenecektir. Bu şekilde ülkemize gelmek isteyen Suriyelilerin Dış Temsilciliklerimize (Konsolosluklarımıza) vize için başvurmaları gerekmektedir.

Ancak Suriye’de yaşanan olayların başlangıcından bu yana sürdürdüğümüz “açık kapı” politikası gereği Suriye kara sınırından geçerek ülkemize gelecek olan Suriye vatandaşları vize uygulaması dışında tutulmuştur.
Kayıt: 28.1.2016
Güncelleme:28.1.2016
Paylaş


WS05